Energia elektryczna przyszłości


Energia elektryczna jest najważniejszym elementem światowej gospodarki. Więcej, energia elektryczna jest najważniejszym elementem życia większości Świata. Bez zastanowienia można powiedzieć, że żyjemy w erze prądu. Trzeba to brać pod uwagę decydując gdzie inwestować
Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby odciąć Cię od niego. Bez ogrzewania, ciepłej wody, danych, Internetu. Cała światowa gospodarka, nauka, życie społeczne zamarłyby prawie całkowicie
Zmiana dogmatu
Dzisiejsza energetyka oparta jest o surowce nieodnawialne. Jest to ponad 60% wytwarzanej energii elektrycznej. Wciąż mamy wystarczającą ilość kopalin do napędzania gospodarki, jednak jak sama nazwa wskazuje „nieodnawialne” znaczy, że w krótkim czasie, nie umiemy wytworzyć więcej tego samego surowca. Dodatkowo węgiel, gaz, ropa są jednymi z głównych przyczyn globalnego ocieplenia. Jest to wyzwanie dla całej generacji ludzkości, prawdopodobnie największe w naszej historii.
Jednym z rozwiązań (oprócz elektrowni jądrowych – o tym, kiedy indziej), są alternatywne źródła energii. Farmy wiatrowe, fotowoltaika, biomasa są rozwiązaniami relatywnie nowymi i wciąż rozwijanymi. Szczególnie ciekawą technologią przyszłości jest PV. Czym jest, jak się rozwijała i w którym kierunku idzie? Od tego może zależeć nasza przyszłość.
Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Jest to technologia, która przeżywa intensywny rozwój. Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano instalacje o mocy niecałych 7 GW, natomiast w 2021 już 168 GW. To wzrost o 2400% w 15 lat, czyli 160% rocznie! Światowymi liderami są Chiny, USA i Indie. Przy dzisiejszych problemach, związanych z ceną i dostępnością energii, PV jawi się jako dobre uzupełnienie.
Nowa rewolucja?
Fotowoltaika nie stoi w miejscu. Wciąż trwają prace badawczo rozwojowe związane z ulepszaniem rozwiązań już istniejących. Tworzy to nowe możliwości i rewolucyjne wręcz pomysły, które mogą sprawić, że fotowoltaika będzie towarzyszyła nam na każdym kroku. Myśląc gdzie inwestować, warto skupić się na tym właśnie segmencie.
Jedną z tych technologii są biopanele z algami. Zaprojektowana przez meksykańską firmę Greenfluidics instalacja, oparta jest na procesie fotosyntezy specjalistycznych szczepów alg. Polega to na tym, że panele pobierają z powietrza dwutlenek węgla, który przepuszczany przez wodę, w której znajdują się rośliny, prowadzi do przechwycenia ciepła z rekcji chemicznej. Greenfluidics chce ulepszyć ten proces dodając do wody cząsteczki węgla i dzięki zwiększonemu przewodnictwu cieplnemu będzie można to ciepło zamienić w energię elektryczną. Dodatkowo rozrost alg można wykorzystać do spalania biomasy co wg szacunków ma dać o 70% więcej kWh na m2 niż typowe moduły PV.
Polska również ma swoich przedstawicieli w segmencie najnowocześniejszych zielonych technologii. Jest nią spółka Saule Technologies z Wrocławia. Saule jest jedyną firmą na świecie, która jest w stanie masowo produkować i sprzedawać fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe. Czym są ogniwa perowskitowe? Są to ultracienkie, elastyczne, lekkie i wydajne instalacje, które oprócz światła słonecznego są w stanie wykorzystywać światło sztuczne do produkcji energii elektrycznej. Technologia opiera się na drukowaniu na foliach warstw ogniw złożonych z perowskitów. Dzięki wysokiej elastyczności mogą one być stosowane wszędzie: na fasadach budynków, samochodach, ekranach akustycznych, roletach, obudowach telefonów i komputerów, dosłownie wszędzie. Mówi się, że to rewolucja podobna do przejścia ze świeczki na żarówkę.
Nowoczesne technologie to przyszłość energetyczna świata. W czasach postępującego globalnego ocieplenia, zagrożeń politycznych, używania węglowodorów jako broni, fotowoltaika może być jedną z odpowiedzi i największych nadziei. Wciąż jesteśmy na początku tej drogi. My przewidujemy trendy i szukamy rozwiązań, które dają wielkie perspektywy. Niech nie ominie Cię nowa rewolucja przemysłowa. Zadzwoń, napisz pomożemy podjąć decyzję gdzie inwestować.